Home / lazanya tarifleri / dönerli lazanya

dönerli lazanya

dönerli lazanya

Dönerli Lazanya Tarifi

Dönerli lazanya yapılışı lazanya yapmak biraz zahmetli gibi görünse de gösterişli bir yemek olup yemesi de bir o kadar keyifli ve lezzetlidir. Akşam yemeğinde gelecek misafirleriniz için oldukça güzel bir tarif. İtalyan mutfağının yemeği olup türk mutfağında da yer almış olan lazanya hazırlanıp akşam yemeğinde sıcak sıcak servis edilmesi için yemek hazırlanmadan yarım saat kadar sonra pişirilmesi sıcak servis yapmanız için en doğrusu olacaktır. Hazırlanıp bekletilen lazanya daha güzel içini çekip lazanyaların yumuşamasına da sebep olacaktır. Şimdi lazanya tarifine geçebiliriz.
Lazanya satın alırken yapılışına dikkat ederseniz tarifinde haşlanması gerektiği veya haşlanmadan da yapılan türünün olup olmadığı ifade edilir. Eğer aldığınız lazanya haşlanması gerekiyor ise o zaman geniş bir tencereye 4/5 bardak su koyun ve içine bir miktar tuz ve 2 kaşık kadar sıvı yağ ilave edip suyun kaynaması için orta hararetteki ocağa koyun. Su kaynamaya başladığında lazanyaları tek tek suyun içine bırakın. Lazanyaların yapışmaması bu şekilde sağlanmış olur. Lazanyalar 15 dakika kadar kaynatılıp yarı pişme kıvamına geldiğinde kevgir ile lazanyaları alıp, soğuk su konulmuş başka bir tencerenin içine konulup şoklama yapılır. Bir müddet soğuk suda duran lazanyalar suyu süzülsün diye süzgece alınır.

Bu sırada ocağın altına başka bir tencere konup, içine yap ilave edip kızdığında un ilave ederek kavrulur, un kokusu gidip sararmaya başladığında içine süt azar azar ilave edilir. Un topaklanmaması için hızlı hızlı karıştırılmaya devam edilir ve muhallebi kıvamına gelene kadar pişirilir. Haşlanan lazanyalardan iki adeti yağlanmış bor camın içine düzgünce yerleştirilir. Hazır alınan dana döner lazanyaların üzerine iki üç sıra dizilir, dönerin üzerine sos ve 2 dilim kaşar peynir konduktan sonra iki adet lazanya ile örtülür ve üzerine tekrar döner beşamel sos ve kaşar peynir konup son kat için lazanya tekrar dizilir ve üzerine sos ile iki dilim kaşar peynir konarak bir tavada eritilen tereyağı lazanyaların üzerine dökülerek 180 dereceye ayarlanan fırında 20-25 dakika kadar lazanyaların üzeri nar gibi olana kadar pişirilir. Fırından alınan lazanyalar dilimlenerek sıcak olarak servis edilir.
Afiyet olsun.
dönerli lazanya malzemeleri:
1 paket Kırmızı Dana Döner
6 yaprak lazanya
250 gr taze kaşar peyniri (dilimlenmiş)
2 çorba kaşığı tereyağı (eritilmiş)
Beşamel sos
2 Yemek kaşığı Un
sıvıyağ
1-2 Bardak süt

Check Also

ıspanaklı mantarlı lazanya

ıspanaklı mantarlı lazanya tarifi Ispanaklı mantarlı lazanya yapılışı  lazanya yapmaya başlamadan önce tüm malzemeleri hazırlamalıdır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir